BS08-KÖMÜRLÜ 25 LİTRE KÖMÜRLÜ BAKIR SEMAVER - SÖZENLER SEMAVER KALİTESİYLEİlan Numarası : #956

695,00 TL

Türkiye / Samsun / Havza

İlan Numarası
#956
Eklenme Tarihi
02 Şubat 2019
Tipi
Semaver
Malzeme
Alüminyum
Kimden
Mağazadan
Durumu
Sıfır

25 LİTRE İŞLEMELİ KÖMÜRLÜ BAKIR SEMAVER

Ürün Özellikleri

Bakır malzemeden üretilmiştir.

Su kapasitesi  25 litredir.

Mangal kömürü ve odunla yakılır.

Üç demlik kullanılabilir.

Yakıldıktan sonra oda ortamında güvenle kullanılabilir.

Kullanımı kolay ve az zahmetlidir.

Isıyı uzun süre muhafaza eder.

Açık ve kapalı tüm mekanlar için idealdir.

TÜM ÜRÜNLERİMİZİ İNCELEMEK VE SİZİN İÇİN EN UYGUN ÜRÜNÜMÜZE ULAŞABİLMEK İÇİN LÜTFEN MAĞAZAMIZI ZİYARET EDİNİZ...

SEMAVER HAKKINDA BİLGİLER

Semaver nedir?

Su ısıtmaya ve çay demlemeye yarayan, genellikle Sarı, Pirinç, Bronz , Bakır ve Krom-Çelik Sac’tan yapılan, musluklu bir kab olarak ifade edilmektedir. Oysa semaver özellikle niyet ve maksat bakımından farklı bir olaydır. 

Semaver çeşitleri neler?
Dünyanın hemen her bölgesinde toplumun karakter, kültür, ekonomik durumu ve damak zevklerine uygun olarak kullanılan çeşitli semaver türleri vardır.

Semaver nereden geldi?
Türk kökenli semaverin anavatanı Buhara’dır, buradan Kafkasya, Rusya, İran, Doğu ve Uzakdoğu Asya, Anadolu ve Dünyanın hemen her tarafına yayılmıştır.

Semaver nerelerde kullanılır?
- Özellikle, pikniklerde, akşam sohbetlerinde Türklere mahsus misafir ağırlamalarında, köy evlerinde,düğün,dernek ve kahvehanelerde kullanılmıştır.
- Saray ve köşklerde, av partilerinde, özel törenlerle semaver çayı içildiği pek meşhurdur.
- Semaver, İslam toplumunun Ramazan Ayı ve uzun kış gecelerinin vazgeçilmez zevkidir.
- İnsana huzur veren semaver çayı törenlerinde söylen maniler, türküler ve kasideler hala belleklerdeki yerini korumaktadır.

Neden semaver?

Çünkü semaver zariftir

Çünkü semaver nostaljiktir

Çünkü semaver çaya keyif katar

Çünkü semaver tat ve koku barındırmaz

Çünkü semaver göz zevkine hitap eder

Çünkü semaver yıkanır ve parlatılır

Çünkü semaver kışın salon,yazın bahçe güzelliğidir

Çünkü semaver insan ömrünü uzatır

Çünkü semaver çayınızı daha keyifli ve gerçek tadında içmenizi sağlar

Çünkü semaver bir AYRICALIKTIR…

Semaver nasıl kullanılır

1) Semaverinizin  üst  sağ  yanında  bulunan  demkeçin  ortasındaki  su  doldurma  yerinden  su  doldurma  seviyesinden  iki  parmak  aşağıda olacak  şekilde  su doldurunuz.

2) Semaverinizin  üstünde  bulunan  bacadan  varsa  kor  haline  gelmiş  mangal  kömürünü  yoksa  yanmamış  mangal  kömürünü   yakıt  borusunun  yarı seviyesine  gelecek  kadar  doldurunuz.

3) Semaverinizin  yanında  size  verilen  ilave  boruyu  yakıt  borusunun  üzerine  takınız.

4) Semaverinizin  alt  kısmında  bulunan  kapağı  açarak  KAĞIT   yada  SICAK  SERVİS  YAKITI  yardımıyla  tutuşturma işlemini  gerçekleştiriniz.

NOT:Semaverinizi  aynı  şekilde  açık  alanda  ODUN  ile de  yakabilirsiniz. 

5) İlk  kullanımda  semaverinizin  temizliği  için  2  defa  15’er  dakika  kaynatıp  suyunu  boşaltınız.  Üçüncü  defa  kaynattığınız  suyla  çayınızı  demleyiniz.Demliğe  koyduğunuz  su  oranında  su  ilave  ediniz.

6) Semaverinizin  alt  kısmındaki  kontrol  kapağını  açıp  kapatarak  yanmayı  kumanda  edebilirsiniz.Çayınızı  demledikten  sonra  semaverinizi  oda  ortamında  güvenle  kullanabilirsiniz.

7) Semaverinizin  kullanımı  bittikten  sonra  dışındaki  su  ve  çay  lekelerini  nemli  bir  bezle  silerek  ters  çevirip  bırakınız.

ÖNEMLİ  NOT:  KESİNLİKLE  SUSUZ  KULLANMAYINIZ!!!

Semaver ve sağlık

SÖZENLER SEMAVER olarak, ürettiğimiz semaverde kullandığımız özel halitalı Krom çelik metal, çeşitli mikroorganizmalara karşı duyarlı ve ayırt edici özellik taşır.

Semaver haznesinde oluşan, kireç kaymağı(söngüt), yabancı maddelerin yapışması ile meydana gelir.

İnsan böbreğinde oluşan kum-taş yapıcı maddeler bu söngütte toplanır.

Semaverde kaynatılan su bunun için idealdir.

Çayın kendisinde bulunan (TEA) maddesi semaverde özelliğini kaybetmediğinden, içilen çay sindirim sistemini temizler, çalışmasını düzenler ve rahatlatır. Aynı zamanda üzerinde demlik bulunan ve kaynayan semaverin oluşturduğu manyetik alan, yanında oturan insanın sinir sitemini düzenler, stresi ortadan kaldırır.

Semaverli çay sohbetlerinin zevkini hiçbir yerde bulamazsınız. Bu sohbetlerde insan huzur bulur.

Semaverli piknikleriniz, kahvaltılarınız ve çay keyfiniz bambaşka olur. Hem misafirlerinizi rahatlıkla ağırlayacak, hem de sevdiklerinizle en güzel zamanları paylaşacaksınız.

ABD ve Avrupalı bilim adamlarınca Kafkaslar bölgesinde yapılan araştırmalarda, bu bölgelerde yaşayan insanların uzun yaşamalarının en önemli sırrının, semaver çayı içmelerinde olduğu da tespit edilmiştir.

Semaverin tarihçesi ve semaver kültürü

Bir Çin efsanesine göre M.Ö. 2737'de çay bitkisi Çin'de yetiştirilmiştir. Çay bitkisinin önem kazanması ise M.S. 5002li yılllardan itibaren başlar. Çay, Çin'den başlayarak önce Japonya ve Moğolistan'a sonrada güneye ve batıya doğru yayılmaya başlamıştır. Araplar tarafından çayın tanınması M.S. 850 yıllarında olmuştur.

Moskova'daki Çarlığa 1618 yılında Çin Sefareti tarafından armağan olarak sunulmuştur. ilk zamanlar uzun nakliye yolu yüzünden pahalı olan çay sadece zenginler tarafından tüketilirken 1700 yılından itibaren, fiyatının herkesin alabileceği seviyeye inmesi ve Tatarların kendine özgü yeme-içme kültürü, geleneksel ikram ve konukseverliği, çayı hayatın vazgeçilmez bir parçası yapmıştır. Zamanla bu vazgeçilmezlere süt, bal, reçel, tatlı hamur işleri ve semaver gibi şeyler de dahil olmuştur.

Rusçadaki sama ve varit kelimelerinden türeyen, "kendi kendine kaynayan" anlamına gelen semaver (İngilizce; samovar, Tatarca; samawır), ortasından geçen bir silindirde mangal kömürü veya meşe odunu ile ısıtılan suyla dolu metal bir tenceredir. Demlik koymak için üstünde bir baca ve alt tarafında sıcak suyu almak için bir musluk bulunur.

Semaver, Rus Çarlığının çayla tanışmasının ardından 18. yüzyılda Urallarda icat edildi ve Tula Bölgesinde geliştirildi. İlk semaver fabrikası 1778 yılında zengin maden yatakları olan Tula'da kuruldu. Bakır, pirinç, tunç veya sactan imal edilen semaverler, silindir veya dikdörtgen prizması şeklinde yapılır. Altın ve gümüşle kaplanan semaverler bulunsa da esas olarak pirinçten yapılır.

Türkler, Anadolu'ya gelmeden öncede çayı bilmelerine karşın; çayın Türkiye'ye gelmesi ancak birkaç yüz yıl önceye dayanmaktadır. Çay içiminin Anadolu'da yaygınlaşması 19. yüzyıldan itibaren olmuştur.

Atalarımız yurtlarından ayrılırken yanlarına aldıkları eşyalar arasında semaverler de bulunmakta idi.Yeni yurtlarına (Samsun / Havza ) yerleştiklerinde bu bölgede çay ve semaver kültürü yoktu.Tatarlar Havza ve çevresinde semaver kültürünün tanınmasına ve yaygınlaşmasına vesile olmuşlardır.

Yetiştirilmesinden, hazırlanıp tüketilmesine kadar yaşanılan çay kültürü, bir çay etnografyasını da ortaya çıkarmıştır. Çay kesilmesine yarayan makaslar, sepetler, kutular, demlikler, semaverler, çay kazanları, bardaklar, fincanlar, kaşıklar, tepsiler vb. hepsi çay kültürünün etrafında oluşan etnografik maddelerdir.

Bunlardan en önemlisi, çayın kendisinden ayırt edemeyeceğimiz semaver kültürüdür. Semaver 19. yüzyıldan itibaren Orta Asya'da yaygın olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Ahmet Yesevi'den gelen mirasla çayın şifalı olduğuna inanıldığı gibi, semaverin de şifa dağıtıcısı olduğuna inanılır hale gelmiştir. İnsanlara bir hayat, muhabbet verici, dertlere deva olarak görülür. Semaverin şifa dağıttığına o kadar inanılırdı ki hamam çıkışında ve mevlitlerde insanları rahatlatmak için semaver kaynatılır ve çay içilirdi. Semaver edebiyatımızda da başlı başına bir yer tutmaktadır. Semaver şifahaneye benzetilmiştir.

FABRİKA - TESİS

 Adres : Havza Samsun Karayolu üzeri 3 km. Havza / SAMSUN / TURKEY

 Telefon : +90 (362) 714 73 61

 Fax : +90 (362) 714 73 62

 E-Posta : info@sozenlersemaver.com

MAĞAZA

 Adres : 25 Mayıs Mah. Şht. Er Zekeriya Yüksel Sk. No : 16 Havza / SAMSUN / TURKEY

 Telefon : +90 (362) 714 18 69

 Fax : +90 (362) 714 18 68

 E-Posta : info@sozenlersemaver.com

İlan Etiketleri : KÖMÜRLÜ SEMAVER,SEMAVER,SÖZENLER SEMAVER,25 LT SEMAVER,İLAVE DEMLİKLİ SEMAVER,çok demlikli semaver,büyük semaver,profesyonel semaver,işlemeli bakır semaver,kaliteli semaver
ilanet.net, tüm kullanıcılar için tam bir alışveriş güvenliği sağlamayı amaç edinmiştir.

Güvenli E-Ticaret (GET) sistemiyle yapılan alışverişlerde hem ürün, hem de ödeme güvence altına alınır. Satıcı üyemizle iletişime geçerek GET sisteminden bağımsız alışveriş yapmak sizi bu sistemin dışında tutar. Alışverişlerinizin güvenliği için sunduğumuz güvenlik servislerinden faydalanın.