TÜRKTELEKOM ÇOĞUNLUK HİSSESİ BANKALARA DEVREDİLDİ 01 Eylül 2018

TÜRKTELEKOM ÇOĞUNLUK HİSSESİ BANKALARA DEVREDİLDİ

Akbank,Garanti ve İş Bankası Türk Telekom'un yüzde 55'ini almak için başvurdu

Akbank,Garanti ve İş Bankası Türk Telekom

Akbank,Garanti ve İş Bankası Türk Telekom'un yüzde 55'ini almak için başvurdu

Akbank,Garanti ve İş Bankası Türk Telekom'un yüzde 55'ini almak için Rekabet Kurulu'na başvurdu.

Ojer Telekom'un Türk Telekom'daki yüzde 55 payının kurulacak bir ortak girişim şirketi aracılığıyla devralınması için Rekabet Kuruluna başvuruldu.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ojer Telekomünikasyon AŞ'nin Türk Telekomünikasyon AŞ'deki yüzde 55 payının işlem özelinde kurulacak bir ortak girişim şirketi aracılığıyla devralınması işlemi için kurula başvuruda bulunuldu.

Haberin ardından Türk Telekom hisseleri tsi 15:30'da yüzde 6'dan fazla yükselerek, 5.44 seviyesine çıktı. Ancak sonrasında hisselerdeki yükseliş bir miktar geriledi ve Türk Telekom işlem gününü yüzde 3.30 artıda kapattı.

 Türk Telekom Hisseleri 3 günlük Hareketi

 

Türk Telekom’da çoğunluk hissesi bankaların

Bankalara kredi borcunu ödeyemeyen Türk Telekom’un Ojer Telekomünikasyon’da (OTAŞ) bulunan yüzde 55’lik hissesinin, alacaklı 3 banka tarafından devralınması, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca onaylandı.

Hisseler, Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nca oluşturulan şirkete devredilecek. Türk Telekom’dan KAP’a yapılan açıklamada, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (“OTAŞ”), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de (“Türk Telekom”) bulunan yüzde 55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür” denildi.

% 55 hisse el değiştirdi 

Türk Telekom’un 2005’teki özelleştirmesinde, ihaleyi kazanan Ojer Telekomünikasyon, ihale bedelinin yüzde 20’sini peşin, yüzde 80’ini taksitle ödeme kararı aldı. Hariri ailesinin, Suudi Telekom Şirketi’yle (STC) ortak olduğu Oger Telecom, bu şekilde Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın aldı. Satın alma Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu OTAŞ adlı şirket üzerinden yapıldı.

Taksitler için kredi bulan Ojer Telekom, bu şekildeki erken ödemesiyle şirketin hisselerine sahip oldu. Ancak buradaki borçlarını kapatamayan Ojer, üç bankadan 4 milyar 478 milyon dolar ve 211 milyon 970 bin TL’lik iki ayrı kredi aldı. Ancak şirket, 2016’dan bu yana borcun üç taksidini ödeyemedi. Süreç sonunda üç banka Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini devralmak için Rekabet Kurumu’na başvurmuştu. OTAŞ’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1.5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahipti.

Kaynak: Milliyet